فهرست طبقات
سه شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۱ ۳۷۶
طبقه بندی:
  • فرهنگی و اجتماعی
  • اخبار منطقه
چچ
2LPZgdixINio2Ycg2K/ZiNmF2YrZhiDZgti32Kgg2q/Ysdi02q/YsdmKINi32YjYsyDYp9mG2KzYp9mFINi02K8u

باحضور علاقه مندان به مشهد گردی

سفر به دومین قطب گرشگری طوس انجام شد.

ظرفیت های ویژه ی محله چهاربرج شامل یخدان طبیعی، امارت اربابی، موزه شه لافتی، مزرعه نمونه، گود کشتی و بافت قدیمی خانه ها و مشاغل قدیمی موجود میتواند مورد توجه گردشگران باشد.

 به گزارش روابط عمومی منطقه دوازده اولین تورگردشگری چهاربرج با هدف معرفی پتانسیل ها وظرفیتهای  این محله پنجشنبه 4 آبان با جمعی از علاقه مندان به بوم گردی و آثار تاریخی  برگزارشد. این بازدید بااستقبال چشمگیربازدیدکنندگان روبروشد.
ظرفیت های ویژه ی محله چهاربرج شامل یخدان طبیعی، امارت اربابی، موزه شه لافتی با خصوصیات منحصر به فرد در مشهد ساعاتی پر خاطره را در ذهن گردشگران ثبت خواهد کرد. در ادامه جزئیات کوتاهی از این اماکن را خواهیم گفت.
 
موزه آیین های پهلوانی از قسمت های مختلفی چون زورخانه، عیارخانه، جلوسخانه، خانه مادربزرگ و...تشکیل شده است که هر قسمت آن متناسب با نام خود تزیینات متفاوتی دارد. این بخش یادآورمکانی است که در گذشته مراسم آیینی اعم از »ادَهم خوانی « ،» مولودی خوانی « و » گلریزان « در آن برگزار میشده است.  زورخانه که بزرگترین و تاریخی ترین بخش این موزه را تشکیل می دهد، دکوراسیون منحصربه فردی دارد. در هر قسمت  از این زورخانه، وسایل و ادوات کار به همراه عکس و نشانی از پهلوانان اصناف مختلف یافت میشود. پهلوانان آهنگر،باغبان،نجار، هیزم کش و هیزم شکن، بنا و کاگل مال و زنبیل کش، پهلوانان سوارکار، هنرمند و بسیاری دیگر از  اقشار مختلف در جای جای این زورخانه با قاب و خاطره هایی زنده اند.


 
یخدان‌ها همانند کاروانسرا‌ها، قنات‌ها، بادگیر‌ها و... گنجینه‌ای با ارزشند که در جای جای ایران پراکنده شده و امروز بخشی از هویت ایرانی را تشکیل می‌دهند. یخدان چهاربرج از سه قسمت تشکلیل شده‌ است؛ چال یا گودال یخدان، گنبد مخروطی شکل و یا به اصطلاح خول، تونل ورودی که چند متر با چال فاصله دارد تا هوای بیرون به سرعت وارد نشود. یخدان چهاربرج یکی از معدود یخدان‌های به جامانده از عهد قجر است که قدمتی 200 ساله دارد. این یخدان در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۰۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 
 
خانه چهارباغ برج توس در تاریخ6 مهر 1384در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا که در بلوارشاهنامه، محله چهاربرج واقع گردیده است، از آبادی‌های معماری کهن خانه توس محسوب می‌شود. عمارتی موسوم به «خانه اربابی» که در دوره قاجار (یا پهلوی اول) ساخته شده و شاهد حکومت امثال سبزواری‌ها و مقیمی‌ها بر مردم چهاربرج بوده است. این کاخ امروز در گوشه باغی چهار هکتاری به صورت نیمه متروک رها شده و تنها گاهی عروس و دامادهایی برای عکاسی به سراغش می‌روند. از تزئینات معماری این خانه باید به طرح‌های آجری قالب، قاب بندی‌های تزئینی، شمسه، لوزی‌ها، خفته و حصیری اشاره کرد.
 
 
شایان ذکر است که این بازدید با همکاری صمیمانه شهرداری منطقه دوازده، مرکز فرهنگی الهیه و انجمن گردشگری چهارباغ و انجمن مردمی گردشگری احیای طوس انجام شد.

  

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.5663080215454
Qt: 1.3067312240601